uk1

Novinarska-pred DZ_skupna

 

 

Datum: 15. 7. 2020

 

ODLOČEVALCI NAJ PRISLUHNEJO LJUDEM, NE KAPITALU

Danes, 15. 7. 2020, poteka 23. nujna seja Odbora za gospodarstvo. Glavna točka dnevnega reda seje je druga obravnava Predloga zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o trgovini (ZT-1B), katerega cilj je dolgoročno in zakonsko zaprtje trgovin ob nedeljah. Podporo predlogu zakona so že javno izrazili številni sindikati po Sloveniji, predstavniki trgovk in trgovcev, pa tudi številne poslanke in poslanci. Med njimi Luka Mesec, vodja poslanske skupine Levica, ki je pred sejo dejal, da s podporo predlogu zakona v 21. stoletju ne bomo ostali zgolj delavci in potrošniki, temveč predvsem ljudje.

Pred pričektom seje so trgovinske delavke in delavci skupaj z generalnim sekretarjem Sindikata trgovine Slovenije Ladijem Rožičem predstavili izzive, s katerimi se soočajo pri delu, predvsem pa nezadovoljstvo s trenutno ureditvijo dela ob nedeljah in praznikih ter zlorabo sistema neenakomerne razporeditve delovnega časa s strani delodajalcev. Ob tem so opozorili na minimalno dodatno plačilo za delo ob nedeljah, ki ne odtehta stresa in nezmožnosti upravljanja lastnega prostega časa.

Minimalno plačilo za nedelje

Damjana Ajd iz Sindikata Spar Slovenija opozarja na pomen prostega časa, ki ga ne odtehta noben denar: »Nedeljsko plačilo se ob koncu meseca pozna le minimalno pri sicer že tako nizkih plačah. Za ta minimalen znesek pa se od nas zahteva, da svoje zasebno življenje povsem prilagodimo interesom kapitala. S tem se zaposleni v trgovini ne strinjamo in zato danes pozivamo odločevalce k odgovornim odločitvam in sprejetju predlaganega zakona. V obdobju korone smo delali, izpostavljali sebe in družino. Nismo imeli prostega časa. Tudi če ponudite več denarja za nedeljo, ne bomo delali in popustili pritiskom. Ne boste nas kupili, saj si želimo in zaslužimo boljše življenje.« Marko Primožič iz Sindikata Montecristo Modiana pritrjuje in dodaja: »Zaposleni imajo doma družino, vrtčevske ali šolajoče otroke. Zaradi neenakomerne razporeditve delovnega časa smo zaposleni v trgovini pogosto prosti takrat, ko so naši bljižnji v službah oz. otroci v šoli, med vikendi pa odhajamo v službo. Če si za vikend prost enkrat na dva, tri mesece potem z njimi ne moreš kakovostno izkoristiti prostega časa.« Življenjski standard zaposlenih v trgovini je zelo nizek, dodaja Teja Korbar iz Sindikata delavcev PS Mercator: »Ljudjem bi morali dati prednost pred dobički. Interesi kapitala ne smejo preglasiti nas delavcev, ki smo v času krize dokazali, da lahko delamo pod zelo težkimi pogoji. Zasebne interese ves čas podrejamo pritiskom delodajalcev, vendar si tudi mi zaslužimo tisti en prost dan v tednu, ki ga lahko preživimo s svojo družino, s svojimi najbljižnjimi.«

Odpuščanja kjub premalo zaposlenih?

Tjaša Kozole iz Sindikata Lidl Slovenija opozarja, da je v trgovini danes premalo zaposlenih: »Zaposlenih primanjkuje, tisti ki delajo, pa so podvrženi pritiskom, stresu in izjemno napornim urnikom. Medtem ko trgovka ali trgovec polni police se že nabira vrsta pri oddelku za kruh, istočasno pa dobi poziv, da naj odpre novo blagajno pri izhodu. Odpuščanja se od takem delavniku zdijo zelo nerealna šala.« Zaprtje trgovin ob nedeljah bi bil le prvi korak, ki bi zaposlenim vsaj nekoliko izboljšali kakovost življenja poudarja tudi Barbara Kranjc, sindikat Momax: »Zaposlenih v trgovini je premalo, naš materialni položaj pa je tak, da težko shajamo iz meseca v mesec. Plače so nizke, delo pa izjemno naporno. Nedelje so zgolj prvi korak v našem boju za boljši jutri.« Povedanemu pritrjuje Tjaša Kozole, ki je še enkrat pozvala k podpori spremembe Zakona o trgovini: »Verjamem, da bodo poslanci in poslanke prisluhnili našemu pozivu in podprli predlog, saj so vendarle vpoklicani, da odločitve sprejemajo za voljo ljudstva in ne kapitala. Čas je, da dvignemo kvaliteto življenja vseh trgovk in trgovcev. Trgovke, stopimo skupaj.«

Generalni sekretar Sindikata delavcev trgovine Slovenije Ladi Rožič ob tem opozarja, da je že dlje časa v dejavnosti trgovine primanjkuje približno 7.000 zaposlenih, delodajalci zato zlorabljajo sistem neenakomerne razporeditve delovnega časa, manjkajoče ure pa pokrivajo za zaposlenimi preko študentskih servisov ali z agencijskimi delavci: »Grožnje z odpuščani prav zato ne jemlje resno. Prav tako pa ne verjamem, da bodo trgovci uspešno poslovali naprej tudi po uvedbi predlagane spremembe zakonodaja, saj trgovine danes ostajajo ob nedeljah zaprte, potrošniki pa so se na to že navadili in to dejstvo sprejeli s podporo. Pomembno bo, da zakona ne razvrednotimo s širjenjem izjem, ampak da prisluhnemo željam javnosti in nenazadnje željam slovenskih trgovk in trgovcev.«

Poslano Državnemu zboru RS in Vladi Republike Slovenije ter v vednost Državnemu svetu RS, Trgovinski zbornici Slovenije, pristojnim delodajalcem, zainteresirani javnosti in medijem.

 

Novinarska-pred DZ

Generalni sekretar

Ladi Rožič

http://www.sindikat-sdts.si/DA BI KUPEC LAHKO BIL KRALJ TRGOVEC NE SME BITI REVEŽ!

Naši podatki

Sindikat delavcev trgovine Slovenije (SDTS)
Naslov: Miklošičeva cesta 7, 1000 Ljubljana
Telefon: 01 / 43 41 253
Email: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.
Davčna številka: 60310146
Matična številka: 5380901
Spletna stran: http://www.sindikat-sdts.si
 
Copyright © 2024 Sindikat delavcev trgovine Slovenije . All Rights Reserved. Designed by